Kawa Arabica

Kawa Arabica 100%

Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad 100 gatunków kawy? Jednym z najczęściej wybieranych jest jednak kawa Arabica. Uważa się, że jej uprawy stanowią aż 70-80% całego rynku kawowego. I trudno się temu dziwić! Arabica odznacza się nieporównywalną delikatnością – jej łagodnego smaku i bogatego aromatu nie da się pomylić z żadnym innym. Uznawana za najszlachetniejszy gatunek kawy, zapewnia lekkie pobudzenie i wyjątkowe, angażujące wszystkie zmysły doświadczenie. Kawa Arabica pochodzi z Etiopii, Mozambiku i obszaru Wielkich Jezior Afrykańskich. Uprawia się ją pomiędzy Zwrotnikiem Raka, a Zwrotnikiem Koziorożca na wysokości od 700 do 2000 m n.p.m.

Kawa Arabica — roślina i jej odmiany

W zależności od miejsca uprawy, kawa ziarnista Arabica może zawierać różne nuty smakowe. Posiada około 120 odmian i szczepów. Jej pierwowzorem była Typica, która w XVI wieku trafiła z Jemenu do Azji i krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie posłużyła jako baza do uprawy wielu innych podtypów kaw. Typica daje stosunkowo małe plony, ale ich jakość jest na wysokim poziomie. Jest ona uprawiana w wielu częściach świata, chociaż od lat jest wypierana przez bardziej efektywne odmiany.

Kolejną odmianą Arabiki był Bourbon, który rozpowszechnił się na francuskiej wyspie na wschód od Madagaskaru. Owoce tej odmiany są czerwono-żółte, a ziarna stosunkowo małe. Odznaczają się jednak doskonałą jakością. To właśnie te dwa warianty – Bourbon i Typica – dały początek wszystkim kolejnym odmianom i hybrydom Arabiki. Dziś za jej najlepsze szczepy uważa się m.in. Mundo Novo, Caturrę, Catuai czy Pacas. Arabika, którą kupujemy w sklepach, to bardzo często mieszanka tych i innych podtypów, połączonych ze sobą tak, aby w pełni wydobyć delikatny smak i szlachetny aromat kawy Arabiki.

Kawa Arabica – czym różni się od Robusty?

Arabica to jedna z najpopularniejszych kaw na świecie. Uwielbieniem miłośników kawy cieszy się jednak również Robusta. Oba te gatunki różnią się od siebie smakiem, zawartością kofeiny i występowaniem. Kawa ziarnista Arabica uprawiana jest na terenach górzystych, przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, w Afryce oraz Azji. Uprawia się ją w wysokich górach, na terenach o specyficznym klimacie. Do warunków sprzyjających uprawom Arabiki należą m.in. częste opady deszczu, dużo słońca i żyzna gleba o niskim pH.

Kawa Arabica – roślina ma po 44 chromosomy w każdej komórce, przez co jest mniej odporna na szkodniki i drobnoustroje. Jej ziarna posiadają płaski, nieco podłużny kształt, a przez ich środek przebiega pęknięcie w kształcie litery „s”. Zawierają około 0,9-1,5% kofeiny, około 6-9% tłuszczu i 15-17% cukru. Kawa Arabica daje łagodny, mniej goryczkowy smak, w którym można wyczuć nutkę słodyczy. Ze względu na stosunkowo niską zawartość kofeiny jest też mniej pobudzająca.

Kawa Robusta jest uprawiana na niższych wysokościach niż Arabika. Do jej uprawy konieczne są też niższe temperatury, które mogą wynosić od 25 do 35°C. Drzewka Robusty są wyższe, łatwiejsze do hodowania i bardziej odporne na choroby. Ich ziarna są niewielkie, okrągłe i posiadają proste rowki na środku. Charakteryzują się też wysoką zawartością kofeiny od 2 do 2,5% w ziarnie, przez co Robusta uznawana jest za kawą znacznie mocniejszą i bardziej energetyzującą od Arabiki. Ma goryczkowy i cierpki posmak. Stanowi świetną bazę dla wyrazistego espresso. Ciekawie prezentuje się także w połączeniu z Arabiką, z którą tworzy niepowtarzalny blend aromatów i smaków.

Kawa 100 % Arabica od Moje Love Kawowe

Moje Love Kawowe to sklep, który powstał z miłości do kawy. Odnajdziesz w nim najlepsze rodzaje herbaty i kawy z całego świata. Dzięki wyselekcjonowanym przeze mnie zestawom poznasz świeże smaki i otworzysz się na nowe doznania. Zobaczysz, jak wiele niuansów i subtelnych różnic skrywają poszczególne gatunki tych na pozór identycznych napojów. Bez wątpienia zakochasz się też w delikatnym aromacie i szlachetnej głębi kawy Arabiki. Przygotowałem dla Ciebie całą paletę jej odmian, dzięki którym przekonasz się o wielowymiarowości i uniwersalności tego popularnego trunku. Kawa Arabika dostępna w moim sklepie pochodzi z najlepszych plantacji w najbardziej egzotycznych częściach globu.

Kenia, Etiopia, Tanzania, Kuba – to tylko kilka państw, z których sprowadziłem ziarna wyjątkowej i szlachetnej Arabiki. Każda odmiana posiada swoje własne nuty smakowe, dzięki którym zanurzysz się w świecie zmysłowych wrażeń. Słodki posmak czekolady? Delikatny migdałowy akcent? A może charakterystyczny aromat orzechu? Wybierz swoją własną Arabikę i zobacz, która z jej odmian jest najbliższa Twoim kubkom smakowym. Kawa Arabika – cena w moim sklepie to doskonała inwestycja, która zaowocuje chwilami niezapomnianej przyjemności. Produkty od Moje Love Kawowe łączą w sobie doskonałą jakość, szeroki wybór i bardzo przystępny koszt. Zakochaj się w delikatnym smaku Arabiki i sięgnij po kawy, które sprowadziłem dla Ciebie z najodleglejszych zakątków świata.

There are 20 products.

Showing 1-12 of 20 item(s)

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password